Po sakramentalnym
Co męża, co żony
Po sakramentalnym "tak"
RYS. KORSUN
Zasada jest taka: to, co do każdego z małżonków należało przed ślubem, jest jego majątkiem odrębnym. Nie ma natomiast jednej reguły dotyczącej dóbr uzyskanych w trakcie małżeństwa. Jeśli bowiem rzecz kupiła np. żona za pieniądze darowane po ślubie tylko jej lub odziedziczone czy uzyskane ze sprzedaży dóbr stanowiących jej majątek odrębny, nadal jest jej wyłączną własnością; jeśli zaś kupiła ją za pieniądze wspólne - należą do majątku dorobkowego. Zasady rozdziału między majątkiem wspólnym i majątkami odrębnymi małżonków ustala kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Wspólność majątkowa małżeńska, tzw. ustawowa, powstaje automatycznie, z chwilą wypowiedzenia przed ołtarzem albo w urzędzie stanu cywilnego "tak". Inaczej będzie, gdy narzeczeni wcześniej podpisali intercyzę, czyli małżeńską umowę majątkową.
Wspólny dorobek
Nieruchomości i ruchomości, papiery wartościowe i wszystko inne nabyte w czasie małżeństwa przez obydwoje małżonków lub jednego z nich stają się ich wspólnością ustawową (o wyjątkach dalej). Wspólnym dorobkiem są także wynagrodzenia za pracę każdego z małżonków, za usługi świadczone osobiście, a także dochody zarówno z majątku dorobkowego, jak i z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta