Odszkodowanie za wszelkie poniesione straty
Podatek od cywilnych odsetek
Odszkodowanie za wszelkie poniesione straty
Małgorzata Capik, Maciej Capik
Poszkodowany do tej pory traktował odsetki jak rekompensatę za straty i karę dla ubezpieczyciela za jego opieszałość. Teraz ma płacić od nich podatek.
Zakład ubezpieczeń obowiązany jest wykonać świadczenie z umowy ubezpieczenia w ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia szkody (art. 817 kodeksu cywilnego). Jeżeli nie dotrzyma tego terminu, klient ma prawo zażądać odsetek (art. 481 k.c.). Gdy zwłoka jest oczywista, zakładowi nie pozostaje nic innego, jak wypłacić odsetki. Do tej pory na tym sprawa się kończyła. Klient czuł się usatysfakcjonowany. Otrzymane odsetki traktował z jednej strony jako swoistą karę dla ubezpieczyciela za opieszałość, a z drugiej jako wyrównanie strat.
Za sprawą oficjalnej interpretacji wydanej przez ministra finansów klient od otrzymanych odsetek będzie musiał teraz zapłacić podatek dochodowy (pismo z 11 stycznia 1999 r., PB 2/AŁ 5105/98/0596; pisaliśmy o nim krytycznie w "Rz" z 4-5 września w tekście "Stare przepisy, nowe obciążenia"). Do tej pory nie czynił tego ze względu na zwolnienie od tego podatku odszkodowań otrzymanych na podstawie prawa administracyjnego, prawa cywilnego i innych ustaw. Oprócz tego w art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta