Biskupi pod presją
Czy katolicy zaczną występować z Kościoła, gdy wycofa się on z poradnictwa dla kobiet w ciąży
Biskupi pod presją
KRYSTYNA GRZYBOWSKA
Dwunastu spośród dwudziestu sześciu niemieckich biskupów diecezjalnych wystosowało list do papieża w sprawie udziału Kościoła katolickiego w poradnictwie dla kobiet pragnących dokonać aborcji. Pytają, czy Jan Paweł II weźmie na siebie odpowiedzialność za to, że poradnie kościelne nie będą miały szansy na dotarcie do kobiet zamierzających przerwać ciążę.
Także na zakończonym niedawno zgromadzeniu w Fuldzie biskupi nie potrafili uzgodnić stanowiska wobec żądań Jana Pawła II. Papież chce, aby Kościół niemiecki nie brał udziału w poradnictwie.
Uzyskanie przez kobietę zaświadczenia, że zasięgnęła porady w jednej z upoważnionych instytucji lub organizacji, automatycznie daje lekarzowi prawo do dokonania aborcji. Tak stanowi znowelizowany artykuł 218 kodeksu karnego, stwierdzający, że przerwanie ciąży w pierwszych 12 tygodniach jest wprawdzie niekaralne, ale niedozwolone. Pragnąca usunąć płód kobieta musi w każdym razie zasięgnąć porady w autoryzowanej przez państwo instytucji i uzyskać odpowiednie zaświadczenie.
Pozorny kompromis
Dla Kościoła ewangelickiego i jego organizacji świeckich sprawa ta nie stanowi żadnego dylematu. Kościół katolicki - co podkreślał papież...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta