Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za duży rynek, za słaba infrastruktura

11 października 1999 | Ekonomia | DW
źródło: Nieznane

INWESTYCJE ZAGRANICZNE

Deficyt rachunku bieżącego zależy także od tego, gdzie trafiają nakłady kapitałowe

Za duży rynek, za słaba infrastruktura

Jedną z przyczyn obecnego wysokiego deficytu rachunku bieżącego, który w tym roku najprawdopodobniej sięgnie 7 proc PKB, jest jakość inwestycji zagranicznych w Polsce. Ta sytuacja powinna ulec poprawie, kiedy nastąpi ożywienie popytu w Niemczech. Na razie warto zaingerować środkami fiskalnymi i polityką pieniężną, aby wyhamować popyt wewnętrzny - uważają ekonomiści.

Ich zdaniem, inwestorów trzeba przekonać, że finanse państwa są pod kontrolą, a budżet jest zdyscyplinowany. W innym przypadku jakość inwestycji będzie się pogarszać, może nawet dojść do wycofania się inwestorów z niektórych przedsięwzięć.

Polskę znów zaczęto uważać za kraj, któremu trudno jest się uporać z przejściowym załamaniem koniunktury. Jeszcze rok temu opinia była zupełnie inna.

Kilka powodów

Charles Blitzer, główny ekonomista amerykańskiego banku inwestycyjnego Donaldson, Lufkin & Jenrette, jest zdania, że polski portfel inwestycji zagranicznych jest jakościowo gorszy od tego, który ściągnęli do siebie Węgrzy i Czesi. Pośrednio "winna" jest również liczba ludności w Polsce....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1826

Spis treści
Zamów abonament