Kolumna podatkowa
- Odliczenie VAT naliczonego
- Wydatki na potrzeby osobiste
- Pytania o VAT
- Odpowiedzi na listy VAT
Po wejściu do Unii Europejskiej
Odliczenie VAT naliczonego
Odliczenie podatku naliczonego jest charakterystyczną cechą VAT. Sposób, w jaki kwestię tę reguluje VI dyrektywa UE, przedstawiają KRZYSZTOF SACHS i MIROSŁAW BARSZCZ ze spółki Arthur Andersen.
KRZYSZTOF SACHS: Po raz pierwszy o odliczeniach była mowa już w I dyrektywie z 1967 r. Zobowiązała ona państwa członkowskie do wprowadzenia VAT, jednocześnie definiując jego podstawowe zasady. Jedna z nich to właśnie potrącalność podatku naliczonego oraz jego neutralność dla podatnika stanowiąca podstawowy element systemu VAT. VI dyrektywa wskazuje już konkretnie, jak korzystać z prawa do odliczenia. Zgodnie z jej art. 17 państwa członkowskie zobowiązane są zapewnić podatnikom prawo do odliczenia VAT związanego z transakcjami opodatkowanymi. Generalnie odlicza się podatek zapłacony lub podlegający zapłacie, związany z towarami lub usługami dostarczanymi podatnikowi. Ponadto odlicza się VAT naliczony przy imporcie towarów, nabyciu ich z innych krajów unijnych, a także naliczony przez podatników częściowo zwolnionych od czynności wykonywanych we własnym zakresie, które na podstawie szczególnych przepisów zostały
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta