Więcej szkody niż odpowiedzialności
Odszkodowania to dziedzina prawa materialnego, a nie formalnego
Więcej szkody niż odpowiedzialności
ROMUALD GILEWICZ
Dzisiejsze przepisy regulujące odpowiedzialność odszkodowawczą skarbu państwa przypominają szaradę. Pora na jednolity logiczny system.
Kodeks cywilny wyróżnia dwa rodzaje odszkodowań: z czynów niedozwolonych (ex delicto) i z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań (ex contractu).
Pierwszy reguluje ogólny przepis art. 415 k.c.: "Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia"; drugi - art. 471 k.c.: "Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi".
Dłużnik odpowiedzialny jest także za działanie lub zaniechanie osób, z których pomocą wykonuje zobowiązanie lub którym wykonanie zobowiązania powierza (art. 474 k.c.).
Analogiczne przepisy dotyczące odszkodowań z czynów niedozwolonych za działania osób trzecich regulują art. 427, 429 i 430 k.c.
Istotny jest przepis art. 361 ¤ 2 k.c., który stanowi, że naprawienie szkody obejmuje straty (damnum emergens) oraz korzyści,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta