Porady prawne
- Tajemnica bankowa
- Radzi mec. Ewa Rostafińska: rozwód z nieobecnym
- Opłaty
- Nie pokazuj biletu zbyt szybko TAJEMNICA BANKOWA
I bądź tu mądry
Czy mamy prawo do poszanowania naszych prywatnych tajemnic, także finansowych? Czy musimy ulec każdemu wścibstwu władzy, którą interesuje np. stan naszego konta?
Gdyby odpowiedź była prosta, nie zajmowałaby długo ministra finansów, rzecznika praw obywatelskich, Trybunału Konstytucyjnego.
Przed dwoma laty ordynacja podatkowa nadała naczelnikom urzędów skarbowych prawo wglądu w rachunki bankowe, także prowadzone w domach maklerskich czy w towarzystwach powierniczych. Miał je już wcześniej prokurator i sąd, gdy było prowadzone postępowanie karne, a posiadacz konta znalazł się w kręgu podejrzanych. Teraz jednak wystarczy byle przypuszczenie, by tajemnica bankowa poszła w kąt. Jak często władze skarbowe żądają od banków niedyskrecji? Minister finansów, który broni z wigorem praw swych urzędów, informuje, że rzadko. W 1997 r. i w pierwszej połowie 1998 r. na 131 tys. prowadzonych postępowań podatkowych zażądano tylko 80 takich informacji. Co ciekawe, podatnicy przeważnie przystawali na to. Minister finansów wyjaśnił też rzecznikowi praw obywatelskich, że "naczelnicy urzędów skarbowych mają obowiązek
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta