Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tysiące różowych świątyń

29 października 1999 | Moje Podróże | BO
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

BIRMA/MIANMAR

Pagan - Nad wielką rzeką

Tysiące różowych świątyń

BOŻENA OSTROWSKA

Dwukółka, do której zaprzężono maleńkiego konika, toczy się piaszczystym traktem wśród płowych traw i kolczastych krzewów, między którymi gdzieniegdzie pojawiają się opuncje i kaktusy o bladożółtych kwiatach. Wokół, aż po horyzont, świątynie z różowej cegły; niektóre tynkowane, z bogatą ornamentacją w stiuku, zwłaszcza wokół okien i portali.

Jeśli wspiąć się na któryś z wyższych tarasów pagód, można ogarnąć wzrokiem ogrom terenu zajętego przez świątynie - z jednej strony do brzegu ogromnej Irrawadi, połyskującej z daleka jak srebro, z drugiej - aż po błękitniejące w oddali wzgórza. Na obszarze około 40 km kw. w końcu XIII w., u schyłku królestwa Paganu, było 4446 świątyń. Po wiekach, w 1978 r., naliczono 2230 możliwych do zidentyfikowania ruin.

Królestwo Paganu zostało założone na brzegu Irrawadi w połowie IX w. przez Birmańczyków, którzy przybyli na tereny dzisiejszego Myanmaru ze wschodnich Himalajów. Początek złotego wieku królestwa wiąże się ze wstąpieniem na tron w 1044 r. króla Anawrahty, który stworzył silne scentralizowane państwo. Nawrócony na buddyzm (w wersji hinajana) * przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1842

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament