Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rolnictwo podzielone na trzy

29 października 1999 | Ekonomia | JB NA

  • Niebezpieczny spadek poparcia dla integracji
Liberalizacja handlu żywnością

Rolnictwo podzielone na trzy

Komisja Europejska zaproponowała Polsce i 9 innym krajom kandydackim z Europy Środkowej podzielenie produktów żywnościowych na trzy grupy w zależności od ich znaczenia dla dochodu rolników. Polsko-unijny handel towarami pierwszej grupy zostałby w pełni zliberalizowany 1 stycznia 2000 r., drugiej - wraz ze spodziewanym za 3 lata przystąpieniem kraju do Unii, a trzeciej - kilka lat później.

Komisja proponuje, aby przy imporcie do UE wszystkich produktów żywnościowych, objętych cłami równymi lub niższymi niż 5 proc., wprowadzić pełną liberalizację już za dwa miesiące. Z obu stron zniesiono by cła, a także kontyngenty i dopłaty eksportowe - tam, gdzie one istnieją. Są to w dużym stopniu towary nie produkowane w Polsce: przyprawy, kawa, herbata, owoce cytrusowe i tropikalne, banany, i dlatego liberalizacja może tylko poprawić bilans handlowy UE.

Produkty z dopłatami

Unia nie chce na razie rozmawiać o liberalizacji handlu tymi produktami, które mają kluczowe znaczenie dla dochodów unijnych rolników i są objęte dopłatami bezpośrednimi. To przede wszystkim wołowina, mleko i wyroby pochodne, zboża, cukier, rośliny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1842

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament