Czy nauczyciel wróci
Gleb Pawłowski, konsultant Kremla w dziedzinie mediów: Niezbędny będzie okres autorytaryzmu pedagogicznego
Czy nauczyciel wróci
FOT. ANNA ŻEBROWSKA
KAROL WRUBEL: Dziesięć lat po upadku ZSRR, społeczeństwem rosyjskim można manipulować zdumiewająco łatwo, bez stosowania terroru. Dlaczego tak się dzieje?
GLEB PAWŁOWSKI: Mechanizm ogólny jest prosty. Można manipulować, gdy impulsy wewnątrz procesu politycznego są słabe. Gdy przybierają na sile, kierować nim się nie da, jedyna możliwość to stanąć na jego czele. Dlaczego obecnie jest to w Rosji możliwe? Nie ma podmiotów, reprezentujących określone grupy interesów, nie ma partii politycznych, a ich role przejęły na siebie media... Ugrupowania nie mają swojego aparatu, posługują się gazetami, telewizją.
Coraz częściej usłyszeć można pod adresem Kremla zarzut, iż zbliżające się wybory prezydenckie są przesądzone z góry.
Obecna sytuacja polityczna w Rosji jest bardzo zagadkowa. Po odejściu Borysa Jelcyna stary układ zawalił się błyskawicznie. Nowego jeszcze nie widać. Jednak większość polityków zachowuje się tak, jak gdyby nic się nie zmieniło. Stare hasła i argumenty nie pasują do nowej rzeczywistości. Ludzie nie reagują, gdy zaistniały konflikt przedstawia się w kategoriach walki autorytarnej władzy z obozem demokratycznym. Wyborcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta