Zapomniani wśród wielkich
"Rok 1900: Sztuka na rozdrożu", czyli obfitość dzieł pięknych i zaskakujących
Zapomniani wśród wielkich
CAMILLE PISSARRO
"BULWAR MONTMARTRE: MGLISTY PORANEK"
FOT. (C) ROYAL ACADEMY OF ARTS
EWA TURSKA
z Londynu
Ta osobliwa wystawa, czynna w Royal Academy of Arts w Londynie do 3 kwietnia, przyciąga jak magnes. Jest tak ogromna i różnorodna, że za każdym razem można odbierać ją zupełnie inaczej. Zderzono na niej płótna i rzeźby artystów wielkich i dziś zapomnianych z krótkiego okresu sprzed i po roku 1900.
Wśród tej obfitości dzieł prawdziwie pięknych i zaskakujących - a zgromadzono aż 250 prac 180 artystów z 26 krajów, którzy tworzyli na przełomie XIX i XX wieku - można prześledzić, które z wielkich wówczas nazwisk weszły na stałe do panteonu sztuki światowej, a które poszły w niepamięć. Są też na niej prace trzech Polaków - Wojciecha Weissa, Jana Stanisławskiego i Ferdynanda Ruszczyca.
Inspiracją do stworzenia tej ekspozycji stała się okrągła rocznica - 14 kwietnia 1900 r., 100 lat temu otwarto w Paryżu Targi Sztuki Światowej, na które bardzo wiele krajów przysłało prace swoich twórców, uważanych wówczas za najbardziej znaczących. Był to czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta