Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeciw prowokacyjnej hecy

11 marca 2000 | Plus Minus | PM

Z ARCHIWÓW PRL

Zbrodnia katyńska

Przeciw "prowokacyjnej hecy"

Sześćdziesiąt lat temu, 5 marca 1940 r. Stalin i członkowie Biura Politycznego podjęli decyzję o rozstrzelaniu polskich oficerów i policjantów, przetrzymywanych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Przedmiotem publicznego dochodzenia stała się zbrodnia katyńska podczas procesu norymberskiego. Oskarżyciele radzieccy usiłowali obarczyć odpowiedzialnością za nią Niemców. Jednak Międzynarodowy Trybunał Wojskowy uznał oskarżenie za nieudowodnione. W efekcie - wyrok norymberski o zbrodni katyńskiej w ogóle nie wspomniał.

Zmowę milczenia na arenie międzynarodowej wobec prawdy o Katyniu przerwała dopiero tzw. zimna wojna. Państwa zachodnie w nowej sytuacji geopolitycznej uznały się bowiem za zwolnione z zobowiązań wobec ZSRR, przejawiających się m.in. w ignorowaniu popełnianych przezeń zbrodni. Elementem tej nowej polityki była decyzja Izby Reprezentantów Kongresu USA z 18 IX 1951 roku o powołaniu specjalnej komisji śledczej dla zbadania sprawy mordu w Katyniu. Po ponadrocznym śledztwie i przesłuchaniu wszystkich możliwych świadków komisja przedstawiła raport, ustalający bezsporną winę ZSRR.

W Polsce, mimo że była oddzielona od Zachodu tzw. żelazną kurtyną, prace...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1958

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament