Przeciw prowokacyjnej hecy
Zbrodnia katyńska
Przeciw "prowokacyjnej hecy"
Sześćdziesiąt lat temu, 5 marca 1940 r. Stalin i członkowie Biura Politycznego podjęli decyzję o rozstrzelaniu polskich oficerów i policjantów, przetrzymywanych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Przedmiotem publicznego dochodzenia stała się zbrodnia katyńska podczas procesu norymberskiego. Oskarżyciele radzieccy usiłowali obarczyć odpowiedzialnością za nią Niemców. Jednak Międzynarodowy Trybunał Wojskowy uznał oskarżenie za nieudowodnione. W efekcie - wyrok norymberski o zbrodni katyńskiej w ogóle nie wspomniał.
Zmowę milczenia na arenie międzynarodowej wobec prawdy o Katyniu przerwała dopiero tzw. zimna wojna. Państwa zachodnie w nowej sytuacji geopolitycznej uznały się bowiem za zwolnione z zobowiązań wobec ZSRR, przejawiających się m.in. w ignorowaniu popełnianych przezeń zbrodni. Elementem tej nowej polityki była decyzja Izby Reprezentantów Kongresu USA z 18 IX 1951 roku o powołaniu specjalnej komisji śledczej dla zbadania sprawy mordu w Katyniu. Po ponadrocznym śledztwie i przesłuchaniu wszystkich możliwych świadków komisja przedstawiła raport, ustalający bezsporną winę ZSRR.
W Polsce, mimo że była oddzielona od Zachodu tzw. żelazną kurtyną, prace...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta