Gniezno - tysiąc lat później
- Uczestnicy zjazdu
- Gall Anonim o zjeździe gnieźnieńskim
Gniezno - tysiąc lat później
EWA K. CZACZKOWSKA
Scenariusz zjazdów, tego z 1000 roku i tego, który odbędzie się w niedzielę 12 marca 2000, będzie podobny: u grobu św. Wojciecha w Katedrze Gnieźnieńskiej spotkają się duchowni, z legatem papieskim na czele, i politycy - z kraju i zagranicy. Nawet kontekst spotkania będzie w jakimś sensie podobny. Tysiąc lat temu Polska wchodziła dopiero do grona państw chrześcijańskiej Europy. Dzisiaj stoimy przed pełnym wejściem do struktur demokratycznej Europy, która - szukając wspólnych korzeni wschodu i zachodu kontynentu, elementu łączącego jego skomplikowane dzieje - coraz częściej dostrzega, iż nie może pominąć chrześcijaństwa.
Organizatorzy drugiego zjazdu, ze strony kościelnej, chcieliby na pewno, by przypomniał on Europie o jej "chrześcijańskiej limfie", by stał się jednym z ogniw w procesie szukania duchowych podstaw integracji europejskiej. Politycy zaś swoją obecnością chcieliby zamanifestować, że jest wiele wspólnych wartości i interesów, które mogą łączyć wschód z zachodem kontynentu. Jak dalece znaczący będzie ten zjazd, pokaże przyszłość. Pierwszy zjazd, który odbywał
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta