Oko za oko
Oko za oko
Mamy już syntetyczne zmysły, narządy z probówki i cyborgi sprawniejsze od człowieka. Naukowcy wrzucili do probówki z roztworem kwasu retinowego grudkę żabich komórek. Po pięciu dniach powstały z nich nowe tkanki. Gdy stężenie tego kwasu było małe, powstały oczy, a gdy je zwiększono - uszy. W medycynie zaczęła się nowa era, która może doprowadzić do przeobrażenia cywilizacji.
Niemal w tym samym czasie uczeni w kilku krajach po raz pierwszy implantowali człowiekowi sztuczne oko, przeszczepili jednocześnie dwie ręce i wyhodowali oczy i uszy żaby z pojedynczych komórek. Przestał być żartem słynny "Przekładaniec" - film nakręcony przez Andrzeja Wajdę na podstawie scenariusza Stanisława Lema - opowiadający o kierowcy rajdowym, któremu chirurdzy wszczepiają coraz więcej narządów zmarłych ludzi. Tak dużo, aż zaczyna tracić swą tożsamość.
Już teraz można przeszczepiać niepełnosprawnym zarówno dłonie ze zwłok, jak i implantować udoskonalone sztuczne ręce, zdolne na sygnał z mózgu wykonywać najbardziej skomplikowane czynności. Podobnie zastępowane są narządy wewnętrzne: przez sztuczne serce, wątrobę oraz trzustkę. Jeszcze w tym roku niemieccy kardiochirurdzy zamierzają na stałe wszczepić pierwsze zminiaturyzowane serce z poliuretanu. Dotychczas używano pomp jedynie wspomagających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta