Pożegnanie z poczciwością
Nie słychać już głosów o kolaboracji, ale pytania o granice kompromisu - tak.
Pożegnanie z poczciwością
O ile uznała to za konieczne, potrafiła być bezkompromisowa - pisze Tadeusz Drewnowski
"Z »Dziennikami« Marii Dąbrowskiej jest trochę tak jak ze sprzętem elektronicznym. Ledwie kupisz sobie komputer, dzięki któremu odkrywasz nieznane (wirtualne) światy, a już na rynku pojawia się następny model roztaczający światy jeszcze jeszcze bogatsze" - pisał na łamach dodatku "Rzeczpospolita i Książki" nasz redakcyjny kolega Andrzej Masse.
Całość diariusza pisarki, zgodnie z jej testamentem, będziemy mogli poznać w roku 2005. Tymczasem "Czytelnik" zakończył właśnie edycję drugiego, 7-tomowego wyboru. Z tej okazji 28 marca w kawiarni wydawnictwa miało miejsce spotkanie z udziałem edytora "Dzienników" prof. Tadeusza Drewnowskiego oraz prof. Aliny Kowalczykowej i Elżbiety Sawickiej. Pytania zawarte w wystąpieniu Elżbiety Sawickiej skłoniły Tadeusza Drewnowskiego do napisania odpowiedzi. Poniżej publikujemy oba teksty (red.)
ELŻBIETA SAWICKA
Nie mielibyśmy "Dzienników" w tej postaci, gdyby nie gigantyczna i wytrwała praca prof. Drewnowskiego, który zajmuje się nimi od trzydziestu lat. Borykał się po drodze z różnego typu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta