Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kariera potwora

08 kwietnia 2000 | Plus Minus | MM

MALARSTWO

Twórcy, którzy za młodu wdali się we flirt z socrealizmem, przestali wstydliwie ukrywać ten epizod

Kariera potwora

MONIKA MAŁKOWSKA

W poniedziałek 10 kwietnia w stołecznej Zachęcie otwierana jest wystawa "Nowocześni 1948-1954". Prace pokazywano już na ekspozycjach "Nowocześni a socrealizm" i "Pierwsza wystawa sztuki nowoczesnej - 50 lat później" w krakowskiej Starmach Gallery. Wzbudziły tak duże zainteresowanie, że zdecydowano się przenieść je do Warszawy. Najwyraźniej sztuka z okresu błędów i wypaczeń zaczyna być w modzie. Czy to oznacza, że ją polubiliśmy? A może pod koniec tysiącleci każdy kierunek w plastyce możliwy jest do zaakceptowania?

Takie podejście do socrealizmu byłoby nie do pomyślenia jeszcze w poprzedniej dekadzie.

Przez dziesięciolecia był on powszechnie potępiany. Dopiero po 1989 roku zmieniło się nastawienie wobec tej jedynie słusznej stylistyki. Przestał nam grozić totalitaryzm, można było pośmiać się z metod propagowania socjalistycznej ideologii. Można też było rozliczyć tych, którzy popierali znienawidzony system czy tylko z nim sympatyzowali.

Proces odreagowywania, zapoczątkowany we wczesnych latach 90., przybrał różne formy - od zacietrzewienia towarzyszącego polowaniom na "czerwone czarownice", po świetną zabawę na aukcjach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1982

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament