Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedyś podejrzani - dziś podejrzani

08 kwietnia 2000 | Plus Minus | WP

Opozycja antyhitlerowska w III Rzeszy

Kiedyś podejrzani - dziś podejrzani?

WOJCIECH PIĘCIAK

Rok temu, 24 kwietnia 1999 r., marszałek Sejmu Maciej Płażyński i przewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Thierse odsłonili we Wrocławiu rzeźbę poświęconą Dietrichowi Bonhoefferowi - pierwszy w Polsce pomnik, upamiętniający opozycję antyhitlerowską w III Rzeszy.

Bonhoeffer zginął o świcie 9 kwietnia 1945 roku, na szubienicy w obozie koncentracyjnym we Flossenb?rgu. Obok niego, tego samego dnia zginęło tam kilku innych uczestników konserwatywnej antyhitlerowskiej konspiracji, wśród nich admirał Canaris, były szef Abwehry. Ale Bonhoeffer był - i nie był zarazem - typowym uczestnikiem tego spisku. Z takimi ludźmi, jak pułkownicy von Stauffenberg czy von Tresckow, głównymi autorami nieudanego zamachu na Hitlera z 20 lipca 1944 roku, łączyła go podobna formacja intelektualno-duchowa, w jakiej został wychowany, oraz tradycje - pruskie i konserwatywne. Zarazem jednak był w tym środowisku outsiderem.

I.

Bonhoeffer urodził się w 1906 roku we Wrocławiu. Był jednym z dziewięciorga dzieci wybitnego psychiatry Karla Bonhoeffera, który podczas wojny przygotował dla ruchu oporu ekspertyzę o niepoczytalności Hitlera. Wychowany w domu o tradycjach prusko-konserwatywnych, Dietrich został pastorem i wybitnym teologiem. Spośród jego licznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1982

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament