Fałszywe ja Polaków
Fałszywe "ja" Polaków
ZBIGNIEW ZABOROWSKI
Tezą tego artykułu jest stwierdzenie, że u Polaków po 1945 r. do chwili obecnej, funkcjonowało i występuje nadal fałszywe "ja", oddziaływające zarówno na ich mentalność, jak i tożsamość. Oczywiście, nie chodzi tu o cały naród, byłoby to daleko idące uproszczenie, lecz o społeczności i grupy o wyższej pozycji społecznej, opiniotwórcze i w związku z tym silnie oddziaływające na generowanie narodowych orientacji i nastawień.
Polska Ludowa była państwem niesuwerennym, uzależnionym politycznie i gospodarczo od ZSRR. W państwie tym dominującą rolę odgrywała "kierownicza" siła narodu - PPR, a później PZPR. Przynależność do partii oznaczała, przynajmniej formalne, opowiedzenie się za władzą ludową i kojarzyła się z możliwością awansu w różnego rodzaju układach politycznych, biurokratycznych, gospodarczych i społecznych.
Partyjni byli traktowani przez resztę narodu jako ci, którzy biorą udział w rządzeniu krajem, a równocześnie w korzystaniu z różnego rodzaju apanaży. Bezpartyjni dzielili się na tych, którzy są względnie pozytywnie nastawieni do władzy i mogą wstąpić do partii, na osobników neutralnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta