Usługi paserskie
Kto kupuje kradzioną rzecz, popełnia przestępstwo
Usługi paserskie
RYS. ROCH FOROWICZ
W każdym niemal postanowieniu o umorzeniu postępowania karnego w sprawach kradzieży z włamaniem czytamy: "(...) z powodu niewykrycia sprawców", a w uzasadnieniu: "Podjęte czynności zmierzające do ustalenia sprawców nie przyniosły rezultatów, mimo że prowadzono poszukiwania skradzionych rzeczy na bazarach i w komisach rzeczy używanych". Wszyscy wobec tego wiedzą, także policjanci, że skradzione przedmioty prędzej czy później trafiają na bazary. Półświatek nazywa je fantami. Nie handlują nimi złodzieje, tylko osoby, które świadczą usługi paserskie.
Nabywcą fantów jest przeważnie przeciętny człowiek. Idzie na bazar, by taniej kupić radio, telefon komórkowy albo części samochodowe. I staje się nieumyślnym paserem. Zgodnie z art. 292 ¤ 1 kodeksu karnego ten, kto nabywa albo przyjmuje rzecz, o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta