Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynalazki i zapożyczenia

25 kwietnia 2000 | Prawo | LG

ROZWAŻANIA

Lech Gardocki, pierwszy prezes Sądu Najwyższego

Wynalazki i zapożyczenia

Prawnicy interpretując obowiązujące prawo, stosują przede wszystkim wykładnię językową. Gdy ta zawodzi, odwołują się do sensu przepisu, jaki chciał mu nadać jego twórca, do celu jego stworzenia, określanego łacińskim terminem ratio legis. Tu otwiera się oczywiście pole do sporów, jak ustalać ów cel przepisu i w jakich sytuacjach może on mieć w procesie wykładni decydujące znaczenie. Zagadnienia te są przedmiotem rozważań teoretyków prawa i niełatwo o proste odpowiedzi. W każdym razie widać wyraźnie, że interpretując prawo, nie zawsze można się oderwać od okoliczności, w których ono powstało, od procesu jego tworzenia.

Chyba nieczęsto jest to tworzenie czegoś zupełnie oryginalnego, nie opartego na istniejących już gdzie indziej uregulowaniach, które mogą odegrać rolę inspirującą, albo wręcz być wzorem do mniej lub bardziej wiernego naśladowania. Oczywiście, od czasu do czasu mamy do czynienia nie tylko z oryginalnym rozwiązaniem prawnym, ale wręcz z wynalazkiem na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1995

Spis treści
Zamów abonament