Ciężar posiadania
Porządki po latach
Ciężar posiadania
Własność ani współwłasność nigdy się nie przedawniają, nawet gdy właściciel lub współwłaściciel latami się nie interesuje swym prawem, nie korzysta z niego, nie płaci podatków. Można za to utracić własność z powodu zasiedzenia przez inną osobę, która korzysta z domu, placu albo gospodarstwa.
PAWEŁ GAŁKA
Przez lata ludzie nie przywiązywali wagi do własności, bo też wiązało się z nią więcej kłopotów niż pożytków. Dotyczyło to przede wszystkim kamienic czynszowych zajętych przez lokatorów kwaterunkowych i gospodarstw rolnych.
Nie ma uniwersalnej metody
Listy do redakcji z reguły nie mówią o wszystkich kwestiach istotnych z prawnego punktu widzenia. W takiej sytuacji można udzielić tylko ogólnych wskazówek pomocnych przy czynieniu porządków prawnych.
Pytającym, co robić, najczęściej chodzi o współwłasność nieruchomości uzyskaną w wyniku dziedziczenia. Wiele osób, często w podeszłym wieku, zastanawia się, co zrobić, by sprzedać odziedziczoną przed laty po rodzicach część domu, jak wejść w posiadanie gospodarstwa pozostawionego np. w 1972 r. przez zmarłego ojca albo jak uregulować jego własność, gdy faktycznie zajmuje się nim przez lata tylko jedno z rodzeństwa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta