Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wszystkie przetrwają

25 kwietnia 2000 | Ekonomia | SK
źródło: Nieznane

FUNDUSZE EMERYTALNE

Jaka będzie przyszłość małych OFE

Nie wszystkie przetrwają

Większość otwartych funduszy emerytalnych ma zbyt małą liczbę klientów, aby móc samodzielnie funkcjonować na rynku w dłuższym horyzoncie czasowym. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się najmniejsze OFE - mające mniej niż 200 tys. klientów.

W środowisku pracowników towarzystw emerytalnych mówi się, że z osiągniętego wyniku tzn. pozyskanej liczby klientów, spośród 21 działających funduszy emerytalnych, zadowolonych może być co najwyżej 3-5 OFE. W najgorszej sytuacji znajdują się te podmioty, które nie zdołały nawet przekroczyć poziomu 200 tys. klientów, czyli około 2 proc. udziału w rynku, a takich jest całkiem sporo. Wszystko wskazuje jednak na to, że nawet te PTE, którym udało się podpisać 300 tys. umów członkowskich, nie mogą myśleć o swojej przyszłości spokojnie. Trzeba tutaj pamiętać, że ważna jest nie tyle liczba podpisanych umów, ile faktyczna ilość klientów, od których wpływają składki.

Dla małych funduszy poziom przychodów z opłaty od składki i opłaty za zarządzanie aktywami nie pokryje w ciągu najbliższych lat bieżących kosztów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1995

Spis treści
Zamów abonament