Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z sądowego lamusa, Encyklopedia, Pamiętaj, że ..., Felieton

25 kwietnia 2000 | Moje Prawo | NA

  • Z sądowego lamusa
  • Encyklopedia
  • Pamiętaj, że ...
  • Felieton Z SĄDOWEGO LAMUSA

    Skarb w rogu

    Tak zwany róg wielicki - jeden ze skarbów tamtejszego Muzeum Żup Solnych - miał, jak każdy bezcenny zabytek, burzliwe dzieje. Ciekawym epizodem była jego kradzież w 1874 r., a potem związany z nią proces. Odbył się on 25 stycznia 1877 r. przed trybunałem przysięgłych w Krakowie.

    Róg ten, oprawiony w srebro i stojący na postumencie z tego samego metalu, należał do Stowarzyszenia Górników w Wieliczce. Był niezwykle cenną dla górniczej braci pamiątką, ponieważ ongiś służył do sygnalizacji przy robotach wydobywczych. Przechowywano go w lokalu stowarzyszenia obok kasy.

    W listopadzie 1872 r. naczelnik dyrekcji kopalni w Wieliczce, z racji swego urzędu zarazem przełożony wydziału Stowarzyszenia Górników, wysłał róg na wystawę starożytności w Krakowie. Stamtąd eksponat trafił na wystawę powszechną w Wiedniu i cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności.

    W Wieliczce rogu nie było równo rok. Odesłano go dopiero w listopadzie 1873 r. i od tego czasu, mimo jego dużej wartości muzealnej i materialnej, przechowywano bez żadnego zabezpieczenia. Po prostu stał na stoliku lub szafie w biurze dyrektora salin, w pokoju przyległym do biura urzędnika o nazwisku Leo, pełniącego funkcję nadradcy

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1995

Spis treści
Zamów abonament