Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krajobraz po odszkodowaniach

28 kwietnia 2000 | Publicystyka, Opinie | KB

POJEDNANIE

Znów się okazało, że Niemcy o Polsce nie wiedzą nic, a Polacy o Niemczech wiedzą swoje

Krajobraz po odszkodowaniach

KLAUS BACHMANN

Problemy z przeszłości, których nie rozwiązano w porę, kładą się cieniem na procesie rozszerzenia UE i utrudniają przystąpienie Polski do wspólnoty. Dotyczy to nie tylko historycznych doświadczeń i lęków, chętnie wykorzystywanych przez przeciwników integracji europejskiej, ale też stosunków polsko-niemieckich.

Ostatnim takim przykładem była sprawa odszkodowań dla byłych robotników przymusowych III Rzeszy. Sprawa została w końcu załatwiona, udało się doprowadzić do zadowalającej wszystkie strony wysokości wypłat. Mimo sukcesu euforii nie widać ani w Warszawie, ani w Berlinie. Nic dziwnego: problem rozwiązano, zadrażnienia zostały. Obie strony zmarnowały kolejną szansę, którą dał spór o odszkodowania. Były negocjacje, dialogu nie było. Atmosfera w stosunkach polsko-niemieckich jest teraz nawet gorsza niż przed negocjacjami. Dziś niemieckie i polskie gazety piszą o "kryzysie w stosunkach polsko-niemieckich".

Błędy rządów

Zarówno rząd polski, jak i niemiecki podeszły do tych negocjacji bez porządnego przygotowania, bez strategii i bez pomysłu, jak je "sprzedać na zewnątrz". W początkowej fazie negocjacji krążyły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1998

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament