Świadek własnego nieszczęścia
Rola procesowa kobiety poddającej się nielegalnemu zabiegowi przerwania ciąży
Świadek własnego nieszczęścia
ELEONORA ZIELIŃSKA
Pacjentkę, która była w sprawie świadkiem, potraktowano w sposób uchybiający godności ludzkiej.
W styczniu opinia publiczna została poinformowana o wejściu policji do gabinetu ginekologicznego w Lublińcu, gdzie według anonimowego informatora miał być przeprowadzany nielegalny zabieg przerwania ciąży. Z doniesień mediów wynikało, że w gabinecie tym przebywała kobieta, którą natychmiast zabrano do szpitala i poddano badaniu ginekologicznemu w celu ustalenia, czy przeprowadzono u niej ów zabieg.
Informacja zbulwersowała licznych lekarzy i prawników. Ciekawiło ich zwłaszcza, w jakim charakterze kobieta została poddana badaniu ginekologicznemu, czy zostały zachowane wszystkie wymogi prawne i wykazana należyta troska o ochronę praw kobiety.
Problem wart jest rozważenia, gdyż ma szerszy zasięg. Doniesienia o wkroczeniu policji do innego gabinetu ginekologicznego na Śląsku, a także informacja o badaniu ginekologicznym na kobiecie bezzasadnie podejrzanej o dzieciobójstwo (gdyż okazało się, że jest w ciąży), wskazują na bardzo niebezpieczną tendencję do pochopnych ingerencji w najbardziej intymne sfery prywatności kobiet.
Wiele kobiet poczuło się zagrożonych sytuacją, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta