Panna na wydaniu
Decyduje się przyszłość
Panna na wydaniu
Ministerstwo Skarbu Państwa planuje sprzedaż Rafinerii Gdańskiej SA inwestorowi strategicznemu na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku.
To ostatnie decyzje co do firmy, do której należy ponad jedna piąta polskiego rynku paliwowego. - Jeśli nie uda się wybrać inwestora, to skierujemy spółkę na giełdę - zapowiada Emil Wąsacz, minister skarbu państwa.
Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zalecił, by RG została sprywatyzowana w sposób zapewniający jej niezależność od Polskiego Koncernu Naftowego SA. Produkuje on trzy czwarte paliw sprzedawanych w Polsce i związek z RG umocniłby jego monopol. Według KERM, pozycja RG osłabła ze względu na brak odpowiedniego dostępu do sieci sprzedaży detalicznej. RG miała otrzymać 160 stacji paliwowych CPN, skonsolidowanego z PKN, ale ta opcja już wygasła.
Przed prywatyzacją RG powinna być dokapitalizowana. Według członka poprzedniego zarządu spółki, kwotą 300 mln zł. Poprawi to jej wskaźniki finansowe i podniesie atrakcyjność dla potencjalnych inwestorów. Część środków można by przeznaczyć na rozwój sieci sprzedaży detalicznej.
Rząd ustalił, że RG należy dokapitalizować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta