Ugrzęźli w dysputach
Nowy rzecznik praw obywatelskich i szef IPN - szukanie porozumienia
Ugrzęźli w dysputach
Dziś upływa kadencja rzecznika praw obywatelskich Adama Zielińskiego. Pierwsza próba wybrania jego następcy zakończyła się fiaskiem, a główny powód tego niepowodzenia jest ten sam, dla którego od miesięcy Sejm odrzuca kolejne kandydatury na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej: brak porozumienia między koalicjantami - Akcją Wyborczą Solidarność i Unią Wolności. Przełom ma nastąpić w tym tygodniu.
Ugrupowania parlamentarne mogą zgłaszać kolejnych kandydatów na rzecznika praw obywatelskich do 19 maja. AWS i UW mają zatem dziesięć dni, by ustalić wspólnego kandydata. Jeszcze mniej na zaproponowanie kolegium IPN koalicyjnego kandydata na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - dwa dni, do 10 maja.
Szef Klubu UW jest dobrej myśli. - Dziś lub jutro wyłonimy wspólnego kandydata na prezesa IPN. Rozmawiamy o kilku nazwiskach, jak Andrzej Zoll i Leon Kieres, i jesteśmy na dobrej drodze do wybrania jednego - mówi Jerzy Wierchowicz. - W sprawie r.p.o. czekamy na propozycje AWS - dodaje. Wśród osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta