Wszyscy męczennicy XX wieku
Kościół przypominający o ludziach, którzy oddali życie za wiarę, to odwrotna strona prośby o przebaczenie
Wszyscy męczennicy XX wieku
JACEK MOSKWA
Ofiary prześladowań religijnych kończącego się stulecia to przemilczany rozdział historii najnowszej. Właśnie ich pamięć uczcił wczoraj Jan Paweł II podczas uroczystości w rzymskim Koloseum. Kościół przypominający o swoich męczennikach, to jakby inny aspekt skierowanej do przedstawicieli innych religii oraz wyznań chrześcijańskich prośby o wybaczenie win, którą papież wypowiedział 12 marca i podczas wizyty w Izraelu.
"Sanguis martyrum - semen christianorum" (krew męczenników - nasieniem chrześcijan) - sens tych słów Tertuliana staje się oczywisty właśnie w Rzymie. Oglądając najstarsze cmentarze chrześcijańskie - przede wszystkim św. Sebastiana - można zrozumieć, jak na gruncie czci oddawanej ofiarom prześladowań pierwszych wieków narodził się Kościół.
W ramach przygotowań do Roku Świętego zaczęto gromadzić nadsyłane ze wszystkich diecezji świata biogramy ofiar prześladowań religijnych. To "martyrologium XX wieku" liczy obecnie 12 tys. 692 postaci. Stanowią one zaledwie wierzchołek góry lodowej. Oblicza się bowiem, że w naszym stuleciu w wyniku prześladowań religijnych pozbawiono życia ok. 26 milionów chrześcijan -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta