Schyłek wieku, Reymont czy miłość
Maturzyści typują tematy z języka polskiego
Schyłek wieku, Reymont czy miłość
Jutro rozpoczną się egzaminy maturalne. W pierwszym dniu czeka maturzystów egzamin pisemny z języka polskiego. Uczniowie będą mieć do wyboru cztery tematy.
Pierwszy ma "sprawdzić rozumienie zależności sensu i struktury dzieła literackiego". Drugi - sprawdza rozumienie problemów ogólnokulturowych odzwierciedlonych w literaturze, filmie, malarstwie, rzeźbie... Temat trzeci będzie się składał z dwóch części - najpierw uczeń musi udowodnić, że rozumie odczytany tekst, a potem wykazać, iż potrafi napisać tekst własny na zadany temat. A temat czwarty sprawdza umiejętność analizowania i interpretowania załączonego do pytania tekstu literackiego (wiersza, prozy, dramatu).
Chociaż zmieniła się formuła egzaminu maturalnego, dla uczniów nadal najważniejsze jest trafienie w konkretny temat.
Przełom wieków
Przełom wieków - to najczęściej typowane hasło na maturę z języka polskiego wśród poznańskich abiturientów. Temat, którego się spodziewają to doświadczenia człowieka w wieku XX, wybierane przezeń postawy i odbicie tych postaw w literaturze lub też wartości, jakie ludzkość wniesie w wiek XXI. Przełom wieków daje także możliwość skonfrontowania ludzkiej kondycji teraz i sprzed stu lat. Wielu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta