Dola wierzyciela
Egzekucja z publicznych papierów wartościowych
Dola wierzyciela
ELŻBIETA GAWAŁEK
W artykule "Gdy można więcej, można i mniej" ("Rzeczpospolita" z 15 lutego) Leszek Koziorowski i Robert Niczyporuk zwrócili uwagę na niektóre problemy egzekucji sądowej z papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu. Rzeczywiście, regulacja prawna tej materii pozostawia wiele do życzenia, niemniej niektóre poglądy autorów wydają się dyskusyjne.
Nie sposób analizować obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej w publicznym obrocie w oderwaniu od zasady powszechnego dostępu do informacji w tym obrocie. To właśnie jawność ma być gwarantem bezpieczeństwa i uczciwości obrotu. Natomiast postanowienia ustawy z 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. nr 118, poz. 754, z późn. zm. - dalej p.p.w.), w części dotyczącej tajemnicy zawodowej oraz informacji poufnych, mają jedynie zapewnić nienadużywanie zasady jawności, tak by uczestników publicznego obrotu zabezpieczyć przed szkodami, które mogliby ponieść wskutek bezprawnego wykorzystania lub ujawnienia istotnych, a niedostępnych powszechnie informacji.
W myśl art. 175 p.p.w. bezprawne ujawnienie lub wykorzystanie informacji objętych tajemnicą zawodową zagrożone jest grzywną do 1 mln zł i karą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta