Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pod Akcjum

17 czerwca 2000 | Plus Minus | ZK
źródło: Nieznane

PROZA

Pod Akcjum

ILUSTRACJA: WYDAWNICTWO MON/BELLONA

ZYGMUNT KUBIAK

Dopytuję się od dawna o tę bitwę, jedną z najsłynniejszych w dziejach świata. Nie tylko najsłynniejszych, ale tych, które rozstrzygnęły najwięcej. Żyjemy wśród jej skutków do dziś. W sporej mierze zapowiedziała ona taką a nie inną treść tego, co nazywamy Europą.

Dopytuję się najpilniej u świadków, nie naocznych, lecz jednak rzetelnych. Dwaj główni to Plutarch i Kasjusz Dion. Obaj ci greccy pisarze opierają się na dokumentach z przeszłości, których nie znamy. Przesłynną bitwę stoczono, czy raczej wykołysano wśród rozbryzgów fal, w roku 31 przed Chrystusem. Plutarch, który będzie kiedyś mistrzem Szekspira, swój "Żywot Antoniusza" pisze w sto kilkadziesiąt lat po owej dacie. Dion "Historię rzymską" komponuje jeszcze później, w dwieście kilkadziesiąt lat po bitwie. Lecz obaj w swoich zapisach, poza szczegółami nie bardzo ważnymi, są z sobą zgodni. W obu czuje się powagę, wierność dokumentom - chociaż Dion za wzorem niektórych innych antycznych historyków inkrustuje narrację długimi, zmyślonymi mowami protagonistów. Było to zgodne z ówczesną konwencją literacką; historycy starali się pojąć i powtórzyć tok myślenia swoich bohaterów.

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2039

Spis treści

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej

Media, Internet

Zamów abonament