Przewodnik po rezerwacie
Polska sztuka współczesna
Przewodnik po rezerwacie
WYDAWNICTWO ZNAK
ZBYSŁAW M. MACIEJEWSKI "BONNARD I DZIECI", 1990 R.
TADEUSZ NYCZEK
Pisanie o sztuce, zresztą nie tylko o niej, można podzielić na dziennikowe, tygodnikowe i periodykowe. Dziennikowe jest popularne, skrótowe, do maksimum uproszczone stylistycznie i intelektualnie, bardziej w nim chodzi o informację i ocenę niż merytoryczne rozważania. Tygodnikowe mieści się między felietonem a niewielkim esejem i choć wymaga skupionej przejrzystości, można sobie w nim pozwolić na różnotematyczne dywagacje, także na pogłębioną refleksję. Periodykowe wreszcie jest nacechowane naukowo, solenne i pryncypialne, czuć w nim oddech historii, bo jego ambicje są właśnie takie - żeby samemu się w tej historii znaleźć.
Nie ukrywam, że moje sympatie są po stronie tego drugiego, choć wszystkie mają swoje zalety i zasługi. Lubię ton dobrego eseju, bo brzmi w nim głos autora, jego stosunek do tematu, co pisaniu o sztuce, rzeczy tak niewymiernej, przydaje pewnej wiarygodności płynącej z podjęcia osobistej odpowiedzialności. Dlatego żałuję niezasłużonej śmierci tygodników kulturalnych w Polsce, kiedyś najżywszego pola ścierania się poglądów, wymiany myśli. I dlatego z taką przyjemnością i satysfakcją czytałem "Rezerwat sztuki"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta