Jak zerwać z kapitalizmem kolesiów
Jak zerwać z kapitalizmem kolesiów
IVAN MIKLOSZ
W ciągu dziesięciu lat przemian postkomunistycznych reformy polityczne często były sprowadzane do kwestii wolnych wyborów. Reformę gospodarczą pojmowano w równie uproszczony sposób, jako zagadnienie dotyczące wyłącznie (lub przede wszystkim) stabilizacji makroekonomicznej. Następstwem tak uproszczonego pojmowania polityki były często ograniczona demokracja i kapitalizm kolesiów.
Przemiany w moim kraju, Słowacji, a w zasadzie w całej Europie Środkowej i Wschodniej, okazały się procesem o wiele bardziej skomplikowanym, złożonym i dłuższym, niż pierwotnie przypuszczano. Podstawowy problem polega na tym, że dziedzictwo komunizmu stanowi o wiele poważniejsze obciążenie, niż większość ludzi, łącznie z ekspertami, mogła sobie kiedykolwiek wyobrazić. I odcisnęło się ono w większym stopniu w ludzkich umysłach niż w strukturach ekonomicznych.
Nieliberalna demokracja
Jednak podczas ostatniej konferencji w Moskwie Stanley Fisher, zastępca dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego, nadal podkreślał znaczenie, jakie dla sukcesu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta