Druga rewolucja menedżerska
Druga rewolucja menedżerska
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
ANDRZEJ K. KOŚMIŃSKI
W latach 40. James Burnham ogłosił "rewolucję menedżerską". Na podstawie badań w amerykańskich firmach wskazał, że "nowa klasa" zawodowych menedżerów przejęła władzę z rąk właścicieli - "kapitalistów". Zaznaczył przy tym elitarny charakter tej rewolucji: to wąska grupa menedżerów najwyższego szczebla zastąpiła równie wąską grupę "wielkich kapitalistów". C. W. Mills rozwinął ten koncept w rozważaniach nad "wpływową elitą" w Ameryce. Jugosłowiański marksista Milovan Djilas, zaadaptował ją do opisu "nowej klasy wyzyskiwaczy", czyli partyjnych aparatczyków, technokratów i menedżerów w społeczeństwie komunistycznym.
We współczesnym "postkapitalistycznym społeczeństwie", jak nazwał je Peter Drucker, idea rewolucji menedżerskiej wymaga nowej, bardziej demokratycznej interpretacji. Liczba osób pełniących na świecie funkcje kierownicze - od alokacji i pomnażania zasobów, poprzez podejmowanie decyzji finansowych, nadzorowanie pracy innych, po przywództwo w organizacji - sięga setek milionów. Nieustannie zaś spada liczba żyjących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta