Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Druga rewolucja menedżerska

17 czerwca 2000 | Publicystyka, Opinie | AK
źródło: Nieznane

Interesującym zjawiskiem socjologicznym we współczesnym świecie jest rosnąca klasa menedżerów

Druga rewolucja menedżerska

RYS. ROBERT DĄBROWSKI

ANDRZEJ K. KOŚMIŃSKI

W latach 40. James Burnham ogłosił "rewolucję menedżerską". Na podstawie badań w amerykańskich firmach wskazał, że "nowa klasa" zawodowych menedżerów przejęła władzę z rąk właścicieli - "kapitalistów". Zaznaczył przy tym elitarny charakter tej rewolucji: to wąska grupa menedżerów najwyższego szczebla zastąpiła równie wąską grupę "wielkich kapitalistów". C. W. Mills rozwinął ten koncept w rozważaniach nad "wpływową elitą" w Ameryce. Jugosłowiański marksista Milovan Djilas, zaadaptował ją do opisu "nowej klasy wyzyskiwaczy", czyli partyjnych aparatczyków, technokratów i menedżerów w społeczeństwie komunistycznym.

We współczesnym "postkapitalistycznym społeczeństwie", jak nazwał je Peter Drucker, idea rewolucji menedżerskiej wymaga nowej, bardziej demokratycznej interpretacji. Liczba osób pełniących na świecie funkcje kierownicze - od alokacji i pomnażania zasobów, poprzez podejmowanie decyzji finansowych, nadzorowanie pracy innych, po przywództwo w organizacji - sięga setek milionów. Nieustannie zaś spada liczba żyjących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2039

Spis treści

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej

Media, Internet

Zamów abonament