Obowiązuje od 17 czerwca
- Umowy międzynarodowe
- Transport krajowy
- Funkcjonariusze
- Ruch drogowy
Po ratyfikacji lub wymianie not
Umowy międzynarodowe dotyczące m.in. wolności, praw lub obowiązków obywatelskich określonych w konstytucji mogą być ratyfikowane za uprzednią zgodą Sejmu wyrażoną w ustawie. Te, które nie wymagają ratyfikacji, zatwierdza Rada Ministrów. Umowy mogą też wiązać Polskę po ich podpisaniu lub wymianie not. Tryb, w jakim to się obywa, określa wchodząca dziś w życie ustawa z 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych (Dz. U. nr 39, poz. 443).
- Po raz pierwszy procedurę zawierania, ratyfikowania oraz zatwierdzania umów międzynarodowych określa ustawa. Dotychczas regulowała to wspólna uchwała Rady Ministrów i Rady Państwa z 1968 r., która miała liczne braki. Nowa ustawa wiąże się przede wszystkim z konstytucją, która uznała ratyfikowane umowy międzynarodowe za źródło powszechnie obowiązującego prawa w Polsce - powiedziała "Rz" prof. Anna Wyrozumska, dyrektor Departamentu Spraw Prawnych i Konsularnych MSZ. Ustawa porządkuje proces ratyfikacji i zatwierdzania umów oraz nakłada na ministrów określone obowiązki. Określa też sposoby zawierania umów przewidziane w konwencji wiedeńskiej oraz prawie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta