Myśli szczere i niewygodne
Myśli szczere i niewygodne
Fot. (c) PAP/CAF archiwum
ADAM F. BARAN
W latach 1989-1990 Adam Bień stawiał na pierwszym miejscu zagadnienia ustrojowe. Uważał za najważniejsze jedność społeczeństwa wobec koncepcji uzdrawiających państwo. Popierał program Balcerowicza, był przeciwnikiem rodzącej się "sejmokracji", krytykował idee "przyspieszenia" Wałęsy i zbyt kurczowe utrzymywanie przez Mazowieckiego umów "Okrągłego Stołu". "Tragedią nas wszystkich" nazwał konfrontację dwóch głównych liderów "Solidarności" w wyborach prezydenckich. Krytykował Wałęsę, ale cenił jego przeszłość.
W ocenie Bienia, w 1990 r. należało najpierw przeprowadzić wolne wybory, a dopiero potem uchwalić konstytucję i w niej określić rolę prezydenta. W tamtym czasie Bień nie widział możliwości działania partii klasowych (chłopskich, robotniczych czy innych), ale takich, które mają jasną koncepcję naprawy Rzeczypospolitej. Potrafił zaskakiwać, proponując sojusze międzynarodowe z Rosją, a nie z Niemcami czy Zachodem. Mógł sobie pozwolić na wolność sądów, będąc człowiekiem wolnym i nie związanym z żadną polityczną siłą. Prawdopodobnie z tego powodu przez polityków nie był traktowany zbyt serio; choć słano mu liczne depesze urodzinowe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta