Fundamentalne pytanie
Fundamentalne pytanie
Marek Demiański
Wiek XX zostawił nam w spuściźnie wiele otwartych podstawowych pytań. Jak powstało życie? Jakie procesy, zachodzące w mózgu, są odpowiedzialne za naszą świadomość? Czy życie istnieje jeszcze gdzieś indziej we wszechświecie? W każdej dziedzinie, której dotyczą te pytania, w ostatnich 20 latach nastąpił bardzo duży postęp.
Znamy już mapę genetyczną dwóch wielokomórkowych zwierząt. Jesteśmy w stanie śledzić zmiany, zachodzące w mózgu pod wpływem różnych bodźców. Człowiek chodził po powierzchni Księżyca, badamy Marsa i inne planety oraz ich księżyce w Układzie Słonecznym. Zaskakujące odkrycie przez Aleksandra Wolszczana planet wokół gwiazdy neu- tronowej przyspieszyło rozwinięcie nowych metod poszukiwania planet wokół zwykłych gwiazd. Takich planet znamy już kilkanaście. Wygląda na to, że układy planetarne nie są czymś wyjątkowym. Wprawdzie planety, odkrywane obecnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta