Ślady z początku naszej ery
Polska misja w Marina El-Alamein
Ślady z początku naszej ery
AGNIESZKA OLBROT
Polscy archeolodzy i konserwatorzy uczestniczą w pierwszych, prowadzonych na dużą skalę badaniach prowincjonalnego miasta z okresu Cesarstwa Rzymskiego w Egipcie. Odkrywane ruiny i elementy ich dawnego wyposażenia są źródłem wielu cennych informacji o przeciętnym poziomie życia na początku naszej ery.
Do odkrycia pozostałości starożytnego miasta doszło przypadkowo. Władze egipskie budują nad brzegiem Morza Śródziemnego miasteczka turystyczne z domami przeznaczonymi na sprzedaż. Podczas przygotowywania fundamentów w Marina El -Alamein, w 1986 roku natrafiono na ruiny. Archeologicznymi poszukiwaniami na terenie odnalezionej nekropolii zajęła się misja prof. Wiktora A. Daszewskiego. Ruiny miasta początkowo badali archeolodzy egipscy, w 1995 roku sformowana została polsko-egipska misja konserwatorska pod kierownictwem prof. Stanisława Medekszy z Politechniki Wrocławskiej. Nadzór archeologiczny sprawuje w niej dr Andrzej Biernacki z Uniwersytetu im. A....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta