Ryzyko, które się dobrze opłaca
Wsparcie dla małych i średnich
Ryzyko, które się dobrze opłaca
Venture capital zainwestowały w Polsce już blisko 1 mld dolarów - od kilkuset tysięcy do kilku milionów dolarów w jeden projekt. Do ich drzwi może zapukać zarówno mały, jak i większy przedsiębiorca. Trzeba mieć tylko bardzo dobry pomysł na rozwinięcie interesu. Kapitał od nich pozyskany wydaje się ostatecznie droższy niż z banku, ale wiążą się z przedsiębiorstwem na wiele lat, nie obciążając go upiornymi spłatami kredytu. Po inwestycjach w firmy przetwórstwa rolnego, budowlane i usługowe dziś chętnie wchodzą do firm z sektora tzw. nowych technologii.
Nazywane są funduszami podwyższonego ryzyka (lub spekulacji). Potrafią szybko zebrać pieniądze i odważniej niż banki - nie znające klientów i z natury nieufne, nie wymagając stada poręczycieli i wysokich gwarancji finansowych - całe lata finansować biznesy, które uważają za przyszłościowe. To właśnie one wykatapultowały na piedestał rynku takie firmy jak Apple, Intel, a niedawno Amazon.com. czy Netscape, przekształcając je w gigantyczne korporacje międzynarodowe. Wartość akcji spółki ebay (robiącej aukcje w Internecie), którą za 5 mln USD kupił w 1997 r . fundusz Benchmark Capital, wzrosła do dziś 500 razy!
Dla venture capital (VC) na ogół niewielkie znaczenie ma forma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta