Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzebne zezwolenie i zgoda

21 czerwca 2000 | Prawo | MP

PRACA

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce

Potrzebne zezwolenie i zgoda

MARTA PIONKOWSKA

Na zatrudnienie cudzoziemca, który nie ma karty stałego pobytu lub nie nadano mu statusu uchodźcy w naszym kraju, pracodawca musi uzyskać zgodę, cudzoziemiec zaś zezwolenie.

Kwestie te reguluje ustawa z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (tekst jedn. Dz. U. z 1997 r. nr 25, poz. 128 ze zm.). Cudzoziemcy podzieleni są w niej na dwie grupy: - przybywających na naszym terytorium i posiadających kartę stałego pobytu lub którym nadano status uchodźcy w RP, poszukujących i podejmujących tu zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, - takich, którym starosta udzielił zgody na zatrudnienie lub inną pracę.

Pierwsi mogą bez ograniczeń podejmować pracę, a jeżeli pozostają bez niej, należą się im zasiłki i inne świadczenia, określone w ustawie. Drudzy to cudzoziemcy nie posiadający karty stałego pobytu lub statusu uchodźcy RP.

Pracodawca może taką osobę zatrudnić, pod warunkiem że uzyska na to zezwolenie starosty powiatu, na którego terenie ma siedzibę, a cudzoziemiec uzyskał prawo pobytu na naszym terytorium oraz zgodę na zatrudnienie lub wykonywanie pracy u tego pracodawcy. Zezwolenie i zgoda na pracę cudzoziemców w jednostkach podległych ministrom: kultury i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2042

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament