Z dwóch w jedną
Towarzystwa i fundusze emerytalne
Z dwóch w jedną
MARIUSZ MACIEJEWSKI
Ograniczenie swobody działania funduszu emerytalnego to ograniczenie swobody konkurowania.
Podstawowym aktem regulującym kwestię kształtowania struktur szeroko rozumianych podmiotów gospodarczych, w tym kwestię ich koncentracji, jest ustawa z 24 lutego 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym i ochronie interesów konsumentów (tekst jedn. Dz. U. z 1999 r. nr 52, poz. 547; dalej - ustawa).
Przewiduje ona, że aby połączyć niektóre podmioty gospodarcze, potrzebna jest decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o braku zastrzeżeń co do zamiaru łączenia (art. 11). Prezes UOKiK powinien stwierdzić:
- czy w wyniku łączenia przedsiębiorcy uzyskaliby lub umocnili pozycję dominującą na rynku, ewentualnie
- czy objęcie przez tę samą osobę funkcji określonych w art. 11 ust. 2 pkt 5 ustawy spowodowałoby istotne osłabienie konkurencji - wtedy może wydać decyzję zakazującą łączenia lub objęcia przez tę samą osobę określonych funkcji.
Funkconalna całość
Koncentrację samych tylko otwartych funduszy i powszechnych towarzystw emerytalnych regulują przepisy rozdziałów 5 i 6 ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. nr 139, poz. 934; dalej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta