Człowiek na zamówienie
Manipulacje genetyczne z zegarmistrzowską precyzją
Człowiek na zamówienie
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Szkoccy uczeni po raz pierwszy zastosowali u ssaków metodę precyzyjnej wymiany pojedynczych genów, co stwarza zupełnie nowe możliwości modyfikowania genetycznego zarówno zwierząt hodowlanych, jak i ludzi. Osiągnięcie to kojarzy się z wynalezieniem energii atomowej, ze wszystkimi tego konsekwencjami - zarówno korzystnymi, jak i negatywnymi.
Wczorajszy "Nature" informuje, że sukces ten jest dziełem badaczy PPL Therapeutics - tej samej firmy, która uczestniczyła w sklonowaniu owcy Dolly. Tym razem również zostały powielone dwie kolejne owieczki - Cupid i Diana, ale zasadniczo różniące się od swych poprzedniczek: w miejsce ich własnego genu (kodującego proto1-kolagenozę) uczeni wstawiali ludzki gen odpowiedzialny za wytwarzanie alfa1-antytrypsyny - obecnej w surowicy krwi glikoproteiny przydatnej wterapii niektórych zakażeń.
Święty Graal genetyki
Podobne modyfikacje były już przeprowadzane na zwierzętach hodowlanych, np. na kozach, nigdy jednak nie udawało się tak precyzyjnie wprowadzać genów do ich genomu, a tym bardziej je zamieniać. Podobne manipulacje były przeprowadzane jedynie na myszach, ale zwierzęta te nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta