Skutki na przyszłość i na przeszłość
Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności
Skutki na przyszłość i na przeszłość
MICHAŁ ŁYSZKOWSKI
Zarządzający mieniem komunalnym mają obowiązek zachowania przy tym szczególnej staranności.
Jak już informowaliśmy, 12 kwietnia 2000 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność z konstytucją kilku przepisów ustawy z 4 września 1997 r. o przekształceniu użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz. U. nr 123, poz. 781 ze zm.; dalej - ustawa). Chodzi o art. 1 ust. 2a (możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nie wpisanego do księgi wieczystej); art. 5 i 5a (zasady naliczania opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności) oraz art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 (przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności następuje nieodpłatnie w stosunku do użytkowników i ich następców prawnych, którzy uzyskali to prawo nieodpłatnie lub wnieśli jednorazową opłatę za cały okres użytkowania).
Trybunał stwierdził, że ustawodawca, zapewniając osobom fizycznym - użytkownikom wieczystym możliwość preferencyjnego przekształcenia przysługującego im prawa w prawo własności, zrobił to kosztem gmin. Odebranie im własności nastąpiło bez słusznego odszkodowania oraz naruszyło podstawy ich samodzielności prawnej i finansowej przez odebranie źródła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta