Szlachectwa trudno dowieść
Szlachectwa trudno dowieść
ZDJĘCIE PIOTR MAŁECKI
Polacy szukają korzeni. Ale czy jest dziś w Polsce szlachta?
Żyją jej potomkowie - osoby pochodzenia szlacheckiego.
Ilu ich jest?
- Nikt nie liczył. Szacuję, że tylu, ilu w dawnej Rzeczypospolitej, czyli 10 - 12 procent społeczeństwa. Może mniej, gdyż ze szlachty wywodziła się inteligencja, a tę znacznie zniszczyły okupacje niemiecka i sowiecka, a więc 8 - 10 procent.
W Polsce szlachty było znacznie więcej niż w innych krajach...
- U schyłku XVIII wieku na stu mieszkańców Europy przypadało trzech - czterech przedstawicieli szlachty. W Polsce - od ośmiu do dziesięciu. We Francji stanowiła ona jeden procent, w Rosji dwa, na Węgrzech cztery.
Dlaczego u nas było jej tak dużo? I miała przywileje, jakich nie było w innych państwach: czynne i bierne prawo wyborcze, nietykalność osobista, wolność wyznania, głoszenia poglądów. To wszystko już w XVI wieku...
- We Francji prawa wyborcze półtora procent ludności uzyskało dopiero w pierwszej połowie XIX wieku, w ówczesnej Anglii - niewiele ponad trzy procent. Polska szlachta zdobyła te przywileje dlatego, gdyż królowie, którzy często, jak Jagiełło, pochodzili z obcych dynastii, nie mieli na kim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta