Fiskus chciałby dwa razy
Czy od niewypłaconej dywidendy należy zapłacić podatek
Fiskus chciałby dwa razy
Naliczanie przez organy skarbowe podatku dochodowego spółkom prawa handlowego od nie wypłaconej dywidendy jest błędem - uważa Stella Brzeszczyńska
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Według organów podatkowych, niewypłacona dywidenda jest przychodem spółki prawa handlowego i należy ją opodatkować na zasadach właściwych dla przysporzenia, do którego doszło wskutek otrzymania nieodpłatnego świadczenia.
Pogląd ten jest dość kuriozalny; po pierwsze - podstawą wypłaty dywidendy jest czysty zysk, tzn. zysk od którego fiskus dopiero co pobrał należną mu daninę, po drugie zaś - niewypłacona dywidenda musi zostać wypłacona i prędzej czy później to nastąpi wraz z przykrymi dla spółki konsekwencjami w postaci odsetek za zwłokę. W takim zaś przypadku trudno mówić o jakimkolwiek przysporzeniu.
Zgodnie z art. 191 kodeksu handlowego każdy ze wspólników ma prawo do udziału w zysku. Wspólnicy mają prawo do czystego zysku, wynikającego z rocznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta