Dobre prawo warunkiem jednolitości orzecznictwa
Roman Hauser, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego
Dobre prawo warunkiem jednolitości orzecznictwa
Zewsząd słyszę nawoływanie o pełną jednolitość orzecznictwa sądowego, która stwarza podmiotom występującym na drogę sądową pewne gwarancje, że ich sprawa będzie rozstrzygnięta podobnie jak w innych, tożsamych. Jak ją uzyskać? Przede wszystkim potrzebne jest dobre prawo, nie takie jak obecne. Pośpiech przy jego tworzeniu, brak właściwej dyskusji nad projektami nowych aktów prawnych, nieumiejętność wykorzystywania ekspertów, nieliczenie się z głosem doświadczonych legislatorów wywołują powszechną i uzasadnioną krytykę.
Podobnie jest ze stabilnością prawa. Niezwykle częste nowelizacje także podstawowych aktów prawnych, nawet typu kodyfikacji, powodują, że sądy nieraz orzekają na podstawie przepisów, które już przestały obowiązywać. Te zmiany są często doraźne. Twórcy nowelizacji nie odnoszą się do całości regulacji. Brakuje refleksji, jak kolejne zmiany mają się do rozwiązań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta