Ile trzeba zapłacić za przyłączenie
Nadal bez przepisów wykonawczych
Ile trzeba zapłacić za przyłączenie
Od ponad półtora miesiąca zakłady energetyczne powinny ustalać opłaty za przyłączenie do sieci na podstawie 1/4 średniorocznych nakładów inwestycyjnych wynikających z ich planów rozwoju. Okazuje się, że wiele z nich tego nie robi, ponieważ czekają na nowe przepisy wykonawcze do zmienionego prawa energetycznego. Według Ministerstwa Gospodarki brak rozporządzeń ich nie tłumaczy.
Nowe zasady ustalania kosztów przyłączania do sieci wprowadziła nowela z 26 maja 2000 r. do prawa energetycznego (Dz. U. nr 48, poz 555), która weszła w życie 14 czerwca. Zgodnie z nią minister gospodarki miał wydać nowe akty wykonawcze określające sposób kształtowania taryf dla prądu, ciepła i gazu oraz zasady przyłączania do sieci. Na ich podstawie zakłady będą mogły zweryfikować swoje taryfy, które zatwierdzić musi prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Rozporządzeń taryfowych do tej pory nie ma. Tym tłumaczą się zakłady energetyczne, które ustalają opłaty za przyłączenie według dotychczasowych stawek.
- Dopóki nie ma przepisów wykonawczych, nie możemy zmienić taryf. Opłaty za przyłączenie ustalamy więc według określonych w nich stawek. Przyszły odbiorca ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta