Eksporterzy działają skutecznie
Czterdziestolecie OPEC
Eksporterzy działają skutecznie
Czterdzieści lat temu, gdy na światowym rynku było pełno ropy, amerykański koncern Standard Oil postanowił drastycznie zredukować cenę surowca eksportowanego z Bliskiego Wschodu. Dla krajów naftowych, których zasoby ropy były kontrolowane przez ten i inne koncerny zachodnie, była to ostatnia kropla goryczy. Przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Iraku, Iranu, Wenezueli i Kuwejtu, krajów zapewniających wówczas 80 proc. światowego eksportu, spotkali się 10 września 1960 r. w Bagdadzie i po czterech dniach rozmów utworzyli Organizację Państw Eksporterów Ropy Naftowej OPEC z siedzibą w Wiedniu.
Organizacja miała bronić producentów ropy przez dyktatem koncernów zagranicznych. W 1961 r. dołączył do niej Katar, w 1963 - Indonezja i Libia, w 1967 - Abu Zabi i Algieria, w 1971 - Nigeria i w 1973 r. - Ekwador i Gabon (te dwa kraje wystąpiły z kartelu w latach 90., bo nie stać ich było na płacenie składek). Od sierpnia 1990 r., gdy ONZ ogłosiła embargo wobec Iraku (z powodu agresji na Kuwejt), kraj ten jest zawieszony w OPEC, nie dotyczą go limity wydobycia ustalane przez kartel.
Wśród założycieli organizacji najbardziej znani byli: Wenezuelczyk Juan Pablo Perez Alfonso, który chciał skończyć z marnotrawieniem taniej ropy, i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta