Śmiercionośne wraki
Śmiercionośne wraki
BOGUSŁAW ZAJĄC
Skażenie radioaktywne wód mogą wywołać nie tylko dwa spoczywające na dnie nowoczesne, atomowe krążowniki rakietowe "Komsomolec" i "Kursk", reaktory jądrowe ich siłowni i głowice nuklearne ich broni. Równie poważne zagrożenia mogą wyniknąć z tego, iż dotychczas nie wiadomo, jak w miarę bezpiecznie utylizować wojennomorski złom jądrowy.
Według rosyjskich danych dotychczas na świecie zbudowano ponad pięćset statków lub okrętów napędzanych za pomocą reaktora jądrowego. Około 470 spośród nich stanowią okręty podwodne o napędzie atomowym, wszystkie użytkowane są, bądź były, przez marynarki wojenne poszczególnych mocarstw. Około 90 proc. tych okrętów wchodzi w skład flot wojennych Federacji Rosyjskiej albo Stanów Zjednoczonych. Z technicznego punktu widzenia każdy z nich, po wyczerpania limitu godzin pracy, winien być wycofany, rozebrany i bezpiecznie pocięty na złom.
W byłym ZSRR i w Rosji do końca 1998 r. zbudowano ponad 250, w Stanach Zjednoczonych 193 okręty podwodne o napędzie atomowym. Do tej pory "spisano ze stanu floty" odpowiednio: w Rosji nieco ponad 170...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta