Dostęp do informacji i jawność procesów decyzyjnych
Odtajnianie życia publicznego
- Lobbing oficjalny (projekt UW)
- Urzeczywistnianie państwa prawa (projekt AWS)
- KOMENTARZ: Przejrzystość sankcjonowana Dostęp do informacji i jawność procesów decyzyjnych
JOLANTA KRONER
Celem dwóch poselskich projektów ustaw jest uszczegółowienie i urealnienie konstytucyjnych gwarancji dostępu obywatela do informacji na temat działalności władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Jeden, autorstwa AWS, zapowiada, że każdemu przysługuje prawo do informacji o stanie państwa, samorządów, instytucji publicznych i o ich majątku, że informacja ta ma być jawna, dostępna i bezpłatna. Drugi, firmowany przez Unię Wolności, obok realizacji prawa do informacji, tworzy ramy prawne dla lobbingu i zapewnia jawność decyzji władz publicznych.
Podczas najbliższego posiedzenia Sejmu zapowiedziano ich pierwsze czytanie.
Konstytucja wśród wolności i praw politycznych obywateli wymienia prawo do uzyskania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne, jednak prawa tego nie konkretyzuje. Dlatego nie jest ono w pełni realizowane. Dwa poselskie projekty ustaw chcą ten brak uzupełnić przez stworzenie obywatelom dostępu do informacji, wglądu do dokumentów i możliwości ich kopiowania oraz
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta